چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

پیرچشمی

پیرچشمی

چکیده :

پیرچشمى با تار شدن دید نزدیک بروز مى کند . مفهوم این امر این است که فرد دید دور مناسبى دارد ولى در دید نزدیک مثلاً هنگام مطالعه دچار مشکل مى شود. درمان پیرچشمى ساده ولى چالش برانگیز است. در واقع باید کمبود قدرت لنز را با افزودن یک لنز دیگر به صورت عینک جبران نمود. در ادامه میخوانیم...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

پیرچشمی

پیرچشمی چیست؟! شل شدن پلک ها، خشک تر شدن سطح چشم ها، ایجاد آب مروارید، تغییرات شبکیه ناشی از افزایش سن، افت دید،علائم پیر چشمی، درمان پیرچشمی و...

پیر چشمى چیست ؟
روند پیر شدن تمام اعضاى بدن را در بر مى گیردو منجر به اختلال عملکرد اعضاى بدن مى شود . این اثرات در اطراف چشمها نیز واضح است و اختلالات عملکردى متعددى را شامل مى شود مثل شل شدن پلکها، خشکتر شدن سطح چشمها ، ایجاد آب مروارید ، تغییرات شبکیه ناشى از افزایش سن که منجر به افت دید شدید مى شود . اما پیرچشمى جزو اولین تغییرات ناشى از افزایش سن مى باشد و حدود چهل سالگى رخ مى دهد .براى درک پیرچشمى ابتدا باید مفهوم تطابق را بدانیم . چشم در حکم یک تلسکوپ است که داراى دو ذره بین محدب است .

پیر چشمی

یکى قرنیه که قدرت ثابتى دارد و یکى لنز چشم که قدرت متغیرى دارد و مى تواند نازکتر یا ضخیم تر شود ، درست شبیه دوربین هایى که در فیلمها در دست دریانوردان دیده ایم و فرد انتهاى لوله را جهت تغییر قدرت تلسکوپ مى چرخاند تا تصویر واضحترى از اشیایى در فواصل مختلف به دست آورد .براى دیدن اشیایى که دور هستند یعنى در فاصله شش مترى یا بیشتر قرار دارند ، لنز در حالت استراحت قرار دارد و فشارى به چشم نمى اید . وقتى به شى نزدیکتر نگاه مى کنیم باید لنز ضخیمتر شود و قدرت بالاترى پیدا کند .به این امر تطابق مى گوییم و عضلات مژگانى چشمى به صورت ناخوداگاه این امر را انجام مى دهند .

هرچه شى نزدیکتر شود ، عضلات مژگانى به انقباض بیشترى نیاز دارند و تطابق بیشترى نیاز خواهد بود . اگر شى را خیلى به چشم نزدیک کنیم مثلاً فاصله شش تا ده سانتى متر ، دیگر تطابق جوابگو نخواهد بود و شى را تار مى بینیم .با افزایش سن مخصوصا پس از چهل سالگى ، به مرور مواد داخل لنز سخت تر مى شوند و به همین نسبت قدرت تغییر شکل لنز کمتر مى شود . در واقع قدرت انطباق کاهش مى یابد. بنابراین وقتى شى به چشم نزدیک مى شود در فاصله دورترى تار شدن رخ مى دهد.

پیرچشمی

علائم پیرچشمى

پیرچشمى با تار شدن دید نزدیک بروز مى کند. مفهوم این امر این است که فرد دید دور مناسبى دارد ولى در دید نزدیک مثلاً هنگام مطالعه دچار مشکل مى شود. ممکن است ابتدا با انقباض بیشتر عضلات مژگانى و تطابق بیشتر بر این مشکل غلـبه کند.

ولى این مسـاله بــا خستگى زودرس چشم و سردرد و احساس دوبیـنى در دید نزدیک ،مى توانـد همراه شود و به تدریج فرد متوجه مى شود که در فاصله نزدیک دید خوبى ندارد و با دور کردن شى (مثلًا روزنامه) از چشم راحت تر مى بیند.

پیرچشمى براى همه افراد رخ مى دهد ولى مى تواند کمى زودتر یا دیرتر شروع شود. افرادى که نزدیک بین بوده اند و عینک داشته اند، معمولا مجبور به برداشتن عینک خود جهت دید نزدیک مناسب مى شوند.

نکته مهم: کاهش بیشتر تطابق با افزایش بیشتر سن تا حدود شصت سالگى است که منجر به افزایش تارى دید، در فاصله نزدیک شده و فرد باید اشیا را از چشم خود دورتر و دورتر کند تا به وضوح تصویر دست یابد.

درمان پیرچشمی

درمان پیرچشمى ساده ولى چالش برانگیز است. درواقع باید کمبود قدرت لنز را با افزودن یک لنز دیگر به صورت عینک جبران نمود. به طور معمول شماره عینک مورد نیاز بین یک تا دو ونیم مى باشد. افرادى که از قبل عینک داشته اند ناچار به داشتن عینک دوم یا استفاده از عینکهاى دوکانونه که شیشه دو قسمتى دارد، مى باشند ولى در مجموع اغلب افراد از داشتن عینکى که مرتب باید برداشته شده و گذاشته شود یا ظاهر عینک دوکانونه راضى نیستند .

در آینده باید درمانهاى جدیدى جهت پیرچشمى جایگزین عینک شود هرچند على رغم تلاشهاى فراوان و معرفى راهکارهاى جراحى متنوع هنوز روشى که صد در صد رضایتبخش باشد معرفى نشده است.

در تصاویر زیر افرادی که به پیرچشمی مبتلا هستند را مشاهده مینماییم:

پیرچشمی

پیرچشمی

پیرچشمی


ذکر منبع :

1 – برگرفته از مقاله پیرچشمی دکتر بهرام اشراقی فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی چشم


چشم یارمطلب سودمندی که ارزش شنیدن دارد :

پیرچشمی چیست


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله پیرچشمی توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص پیرچشمی هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
پیرچشمیافت دیدپیر چشمیپیرچشمی چیستدرمان پیرچشمیعلائم پیرچشمیشل شدن پلک هاایجاد آب مرواریدافزایش سنشکوه شیخی پورچشم یاردوره چشم پزشکیمدرس اسکراب نرس چشم پزشکیاسکراب نرسپرستار اتاق عملدستیار چشم پزشک

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh
مریم میرزایی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۱ گفته:
۰ ۰ | ۰

خیلی خوب بود فقط مشکل اینجاست که نمیتونیم به افراد مسن بگیم دچار پیرچشمی شدن و میتونن براش راه حل پیدا کنن بهشون بر میخوره

علی عسگری ( بخش پشتیبانی - سایت چشم یار دات کام ) در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ پاسخ داده:
۰ ۰ | ۰

با سلام و درود بر مریم عزیز

به نکته بسیار زیبایی اشاره نمودید . دقیقاً به همین شکل است . لیکن شایسته است فرزندان این عزیزان با ظرافت خاصی این موضوع را پیگیری نمایند .

شاد ، پیروز ، تندرست و سالم باشید .

پاسخ

reza PH در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۱ گفته:
۰ ۰ | ۰

خیلی عالی و مفید هست
ممنون از سایت مفید و مطالب ارزندتون

سولماز دیباج در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۳۱ گفته:
۰ ۰ | ۰

عکس های مقاله خیلی جالبه
دقیقا یاد پدربزرگم میفته
اونم همین مشکل را داره

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : support@cheshmyar.com

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795