چشم یار ، اولین مرجع تخصصی آنلاین

آموزش و پرورش اسکراب نرس چشم پزشکی

شکوه شیخی پور مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی

تخلیه چشم

تخلیه چشم

چکیده :

شاید با واژه تخلیه چشم آشنایی دارید؟! تخلیه چشم و استفاده از پروتزهای چشمی، از قدیمی ترین اعمال جراحی محسوب می گردد. قاعدتاً هیچ فردى تمایل به تخلیه چشم ندارد، با این حال مواردى وجود دارد که جراح را ناچار به این اقدام مى کند. در این مقاله بیشتر با تخلیه چشم و عوارض آن آشنا می شویم...

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

تخلیه چشم

چشم، چرا تخلیه چشم، علل تخلیه چشم، روش های تخلیه چشم، مراحل تخلیه چشم، استفاده از پروتز، مراقبت از پروتز، عوارض تخلیه چشم

همگی الفاظی هستند که ممکن است به دفعات آنها را در مکان های مختلف شنیده باشید، در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر درباره این موارد آشنا نماییم.

نکاتى در رابطه با تخلیه چشم و نگهدارى پروتز

تخلیه چشم و استفاده از پروتزهاى چشمى، از قدیمى ترین اعمال جراحى محسوب مى گردد. گاه تخلیه ،حکم تنبیه را داشته و جراحى محسوب نمی شده است، همانند آنچه اقا محمد خان قاجار انجام داد. در شهر سوخته، گوى شیشه اى که به عنوان پروتز چشمى استفاده شده ، یافت شده است که نشانگر قدمت این روش مى باشد.

چرا تخلیه چشم را انجام مى دهیم ؟

قاعدتاً هیچ فردى تمایل به تخلیه چشم ندارد، با این حال مواردى وجود دارد که جراح را ناچار به این اقدام مى کند. مهمترین علل تخلیه چشم شامل وجود تومورهاى بدخیم، چشم هایی که دید ندارند و دردناک هستند، چشمهاى فاقد دید و فاقد ظاهر مناسب و در نهایت چشمهاى فاقد دید پس از ضربه مى باشند.

چشم

روش هاى تخلیه چشم

سه روش اصلى وجود دارد :

1- تخلیه داخل کره چشم و خروج محتویات داخلى ( اویسراسیون)

2- خروج کامل کره چشم ( انوکلئاسیون)

3- تخلیه کل حدقه ، شامل چشم ، عضلات و سایر بافتها ( اگزانتراسیون)

هر کدام از این روشها در موارد خاصى انجام مى شود. در مجموع دو روش اول شایع بوده و در جامعه، با آن برخورد داریم. روش سوم فقط در موارد نادر تومورهاى بدخیم خارج چشمى انجام مى شود و ادامه این مقاله به دو روش اول مى پردازد.

مراحل تخلیه چشم و بازسازى

به طور معمول پس از تخلیه کره چشم، کمبود حجم رخ مى دهد و باید وجود این فضاى خالى را به گونه اى جبران نمود. کره چشم بین سه تا چهار سى سى حجم دارد که طى تخلیه این حجم از دست مى رود. بنابراین در مرحله اول و طى عمل جراحى با قرار دادن یک جسم کروى داخل کاسه چشم سعى مى کنیم این کمبود حجم را جبران نماییم .جبران حجم در ابتدا با استفاده از اجسام شیشه اى و پلاستیکى شروع شد، اما امروزه موادى وجود دارند که عروق مى توانند داخل انها رشد کرده، پس از مدتى شبیه بافتهاى بدن شوند.

این اجسام متخلل ،امروزه در الویت هستند . پس از کارگزارى جسم فوق ( ایمپلنت) داخل کاسه چشم و در صورت نیاز دوختن عضلات به آن، روى ایمپلنت با ملتحمه پوشانده مى شود و جراحى خاتمه مى یابد. جهت بهبود ملتحمه زمانى بین چهار تا هشت هفته لازم است، سپس بیمار به سازنده پروتز ارجاع مى گردد که قالب گیرى شده و پروتز مناسب جهت قرار گیرى در فضاى بین پلکها (سوکت) تهیه مى گردد.

کدام روش جراحى ارجح است ؟

اگر بتوان بدون تخلیه، روى چشم خود فرد پروتز گذاشت بهترین ظاهر و حرکت پروتز را خواهیم داشت. پس از آن اویسراسیون و در نهایت انوکلئاسیون قرار دارند که داراى حرکت کمتر و ظاهر کمتر مقبولى هستند.

مراقبت از پروتز

در قدم اول بهتر است به جاى پروتزهاى اماده موجود در بازار ،از پروتزهاى قالب گیرى شده استفاده شود . نکته دوم ،مرغوب بودن مواد به کار رفته در ساخت پروتز است. مواد نامرغوب و ارزان قیمت مى تواند باعث التهاب ملتحمه شود که در دراز مدت با ترشح چشمى و کوچک شدن فضاى ملتحمه (سوکت) همراه شده به گونه اى که دیگر پروتز قابل کارگزارى نخواهد بود. اصلاح این مورد سخت و گاها ناممکن است.

گذاشتن پروتز با خشکى چشم همراه است که به مرور باعث ترشح موکوسى چشم و آزار بیمار مى شود ، بنابراین لازم است مرتبا از مرطوب کننده هاى چشمى در فردى که پروتز چشمى دارد ، استفاده شود. بهتر است پروتز به دلایل مختلف از جمله شستشو، مرتب خارج نشود. خروج مکرر پروتز باعث ایجاد روند التهابى شده و مى تواند منجر به افزایش ترشحات چشمى شود. پروتز هر یکسال باید توسط پروتزساز تحت پولیش قرار گیرد و هر پنج سال یکبار تعویض گردد.

چشم

عوارض

تخلیه چشم و کارگزارى پروتز با عوارض متعددى همراه است که به برخى از آنها اشاره مى کنیم:

ترشحات چشمى

مى تواند در اثر عفونت، التهابات مزمن ملتحمه، خروج ایمپلنت و خشکى چشم باشد که هر یک درمان خاص خود را مى طلبد.

حرکت محدود

همانطور که گفته شد در تخلیه چشم ، حرکت پروتز محدود مى باشد که براساس نوع جراحى ،این محدودیت متفاوت است. در سالهاى گذشته از کارگزارى پین داخل ایمپلنت و اتصال ان به پروتز استفاده شد که حرکت بهترى را ایجاد مى نمود ولى عوارضى از جمله عفونت را افزایش داد و امروزه کمتر استفاده مى شود.

گود افتادگى چشم

در صورتى که حجم کافى، جاى چشم تخلیه شده را پر نکند با علائمى مواجه مى شویم که شامل گود افتادگى چشم، عمیق شدن شیار پشت پلک و افتادگى خفیف پلک است. جهت رفع مشکل باید از تکنیکهاى مختلف موجود از جمله تعویض ایمپلنت، کارگزارى ایمپلنتهاى خاص زیر یا پشت ایمپلنتهاى قبلى ، تزریق ژل و چربى کمک گرفت.

عدم جاگیرى پروتز

التهاب طولانى مدت ملتحمه باعث جمع شدن محل قرار گیرى پروتز(سوکت) شده که در نهایت منجر به بیرون افتادن پروتز از جاى خود مى شود. علل این امر دستکارى بیش از حد پروتز ، جنس نامرغوب یا حساسیت چشم فرد به مواد پروتز است. در مجموع ترمیم این عارضه بسیار مشکل است و در موارد خفیف با پیوند مخاط دهان قابل اصلاح است ولى موارد شدید آن قابل درمان نیست.

خروج ایمپلنت و عفونت

گاهاً ملتحمه به علت سایش طولانى مدت توسط پروتز از روى ایمپلنت کنار مى رود و ایمپلنت دچار عفونت مى شود. در این موارد باید ایمپلنت را خارج کرد و به جاى آن از ایمپلنت جدید یا پیوند چربى و بافت زیرجلدى استفاده نمود.


ذکر منبع :

برگرفته از مقاله تخلیه چشم دکتر بهرام اشراقی فوق تخصص پلاستیک و ترمیمی چشم


با تشکر از حسن انتخاب و مطالعه مقاله تخلیه چشم توسط شما دوست و همراه عزیز .

مراقب سلامتیت باش چون خیلی مهمه !

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات و ایمیل های شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص تخلیه چشم هستیم - چشم یار

دوستدار شما شکوه شیخی پور

موضوعات پربازدید

افراد موفق کارهایی کرده اند که مردم عادی از انجام آن شانه خالی می کنند. علاقمندان موضوعات زیر را دنبال می کنند . آیا شما هم بدنبال افزایش سطح آگاهی خود هستید...
چشمتخلیه چشمعوارض تخلیه چشمچرا تخلیه چشمپروتزروش های تخلیه چشمترشحات چشمیچشم یارشکوه شیخی پوردوره چشم یاردوره چشم پزشکیدکتر بهرام اشراقیدوره اسکراب نرس چشم پزشکیاسکراب نرسدستیار چشم پزشک

مطالب بسیار مفید

با صرف مطالعه چند دقیقه ای مطالب بسیار مفید زیر گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح آگاهی خود بردارید . شاید دیگر هیچ وقت این فرصت فراهم نگردد .

خوانندگان این مطلب از محصولات زیر استقبال کرده اند

نظرات کاربران

مشتاقانه منتظر ارسال نظرات شما همراهان عزیز و گرامی در خصوص مطلب بالا هستیم . با شرکت در این تبادل اطلاعات ، گامی به سوی پیشرفت و افزایش سطح علمی جامعه برداریم .

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خانواده چشم یار

ورود به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی

امروزه بواسطه رشد چشم گیر و سریع علم چشم پزشکی در دنیا، رونمایی از دستگاه های مدرن چشم پزشکی، تجهیزات و ابزارآلات مربوطه و استانداردهای جهانی شاهد پیشرفت های بزرگ و عظیمی در این عرصه می باشیم، لیکن دستگاه ها و روتین های قدیمی کم کم جای خود را به تکنولوژی های جدید داده است. شایسته است دانشجویان، محققان، دانش پژوهان، فعالان و علاقمندان به فیلد چشم پزشکی از منابع معتبر موجود در این زمینه سطح علم و آگاهی خود را افزایش دهند و مطابق با استانداردهای جهانی گام بردارند. در این راستا با عضویت در خبرنامه چشم یار مجوز ورود خود را به دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی صادر کنید .

با دنیای اسکراب نرس های چشم پزشکی همگام و همدل شوید!

همراه با چشم یار در دنیای آموزش و فیلد چشم پزشکی

چشم یار ، چشم سوم شما در اتاق عمل
شکوه شیخی پور | مدیر سایت چشم یار من شکوه شیخی پور ، مدرس اسکراب نرس چشم پزشکی ، اصول ، ابزارآلات و استانداردهای اتاق عمل چشم پزشکی ، فارغ التحصیل از رشته پرستاری با 15 سال سابقه کار مرتبط ( 8 سال در فیلد چشم پزشکی ) و سابقه حضور موفق و نقش کلیدی در بیش از 15000 عمل موفق چشم پزشکی ، حامی همراهان عزیز و گرامی سایت چشم یار در رسیدن به اوج و نیل به افق های درخشانشان

پل های ارتباطی با چشم یار

ارتباط شما با چشم یار همواره باعث دلگرمی و خوشحالی ماست .

جهت ارتباط مستقیم و مکاتبه با چشم یار می توانید از روش های تماس زیر استفاده نمایید :

ایمیل چشم یار ایمیل : [email protected]

                                                                                                                   تلگرام چشم یار پشتیبانی موبایل و تلگرام : 09392482795